Officers

Wor. Master – W∴ Darwin D. Ost Jr.
darwinostjr@gmail.com / 716-510-7677

Sr.Warden – Bro. William D. Hobbs

williamhobbs@gmail.com

Jr.Warden – W∴ James Michel  

Treasurer – W∴ Michael Cap

Secretary – W∴ Joseph A. Hoerner
jah118@roadrunner.com / 716-674-8666

Chaplain – R∴W∴ Douglas D Airth

Sr.Deacon – Bro. George J. Kappen  

Jr.Deacon – W∴ Ed Draves

Sr. Master of Ceremony – W∴ Jesse Fodero II

Jr. Master of Ceremony – Bro. James Cassuci

Steward – Bro. Jeremy Hudson

Steward – Bro. Joe Tomczak 

Marshal – W∴ David Miller

Organist – Bro. Jesse Fodero III

Tiler –  W∴ Ken Stuczynski

Trustee – Bro. James Cassuci

The Lodge’s Grand Lodge Officers

RW Frank E. Tyler, Jr, Grand Sword Bearer, 1940-41
RW Carl P. Wassman, Grand Steward, 1946-47
RW William H. Schopf, DDGM, 3rd Erie, 1951-52
RW Arthur A. Krueger, Grand Director of Ceremonies, 1961-62
RW Norman H. Ast, DDGM, 3rd Erie, 1967-68
RW Orville E. Hartman, Grand Sword Bearer, 1975-76
RW Arnold R. Doster, DDGM, 3rd Erie, 1983-84
RW Robert E. Keuther, Grand Representative of Alaska, 1989-90
RW Gerald E. Kallin, Grand Representatvie of Sweden, 1991-92
RW Edwin J. Hartman, Sr, Grand Steward, 1992-93
RW Edwin J. Hartman, DDGM, 3rd Erie, 1993-94
RW Edward F. Sisson, Sr, Grand Director of Ceremonies, 1996-97
RW Charles A. Reeves, DDGM, 1st Erie, 1998-99
RW Dennis M. Turton, Sr, Grand Steward, 1998-99
RW Robert W. Bratton, Grand Director of Ceremonies, 2002-4
RW Charles Arnold, Grand Representative of South Africa, 2002-3

Living Past Masters

Edwin J. Hartman, Sr. – 1977
Robert W. Bratton – 1982-83
Albert H. Olm – 1987
Charles E. Arnold – 1990
David A. Miller – 1992-93
J. Thomas Koch, Jr. – 1997
Robert E. Yates, Jr. – 1999
Brian R. Hoth – 2000
Edward F. Sisson, Sr. – 2001
Donald P. Keipper – 2002-03
William F. Sager, Jr – 2005
Matthew T. Koch – 2006
Bradley K. Keuther – 2007
Joseph A. Hoerner – 2008
Craig J. Schwab – 2009-10
William P. Martin, Jr. – 2011
Michael A. Cap – 2012
Jesse G. Fodero II – 2013
James L. Michel Jr. – 2014
Mark D. Beehler – 2015
Ken Moeller – 2016
Stephen Kokotajlo – 2017
Nicholas Hoffman – 2018
Darwin D. Ost Jr. – 2019

Affiliated Masters

RW∴ Douglas D. Airth
W∴ Paul Blachkowski
VW∴Joel T. Burkley
RW∴ Keith W. Church
W∴ Louis A. DiPasqua
W∴ Edward Draves
W∴ James Pace
W∴ Ken Stuczynski

 

 

Dedicated Service Award

W∴ Frank Haug (1976)
Bro. Glenn Schreiner (1978)
Bro. Richard Dehlinger (1982)
Bro. Marvin Schultz (1984)
Bro. Myles Dryden (1988)
Bro. Paul Steve (1998)
Bro. Frank Cappola (1999)
W∴ Carl Lamancusa (2000)
Bro. Donald Raw (2001)
Bro. John Wiatrowski (2003)
Bro. Wilbert Silfies (2005)
Bro. Robert H, Schultz (2006)
Bro. Henry Poppendeck (2014)
Bro. Bill Huesinger (2015)
Bro. Anthony J. Harasimovich (2016)  

Wendell K. Walker Award

W∴ Carl P. Lamancusa (2013)